Razvojne tendence v obligacijskem pravu
Razvojne tendence v obligacijskem pravu: Ob 40-letnici Zakona o obligacijskih razmerjih
Urednik: Damjan Možina
Avtorji: Marko Baretić, Vesna Bergant Rakočević, Marko Brus, Mile Dolenc, Marko Đurđević, Peter Grilc, Marko Ilešič, Tatjana Josipović, Miha Juhart, Karmen Lutman, Marija Karanikić Mirić, Damjan Možina, Dušan Nikolić, Saša Nikšić, Nataša Petrović Tomić, Nenad Tešić
Trda vezava, 412 strani.
Cena: 39 EUR
Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani in Inštitut za primerjalno pravo sta 15. in 16. novembra 2018 organizirala konferenco Razvojne tendence v obligacijskem pravu, posvečeno štiridesetletnici sprejema Zakona o obligacijskih razmerjih (ZOR, 1978). Ta nekdanji jugoslovanski zakon je še danes zelo zanimiv iz več razlogov: najprej zato, ker je svojo državo preživel za veliko let in živi naprej, v zakonodajah novonastalih držav. V nekaterih od njih ZOR še vedno velja. Druge so vmes sprejele nove obligacijske zakone, toda ti niso bili napisani na novo; vanje je bil prenesen velik del vsebine ZOR. Velika večina ključnih konceptov zakona je tako ostala nespremenjena.
V knjigi Razvojne tendence v obligacijskem pravu, ki jo je uredil Damjan Možina, je zbranih štirinajstih prispevkov s te konference. Gre za izvirne prispevke vabljenih avtorjev, ki opisujejo različne vidike ZOR, ter razvoj obligacijskega prava v Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji po letu 1991. Objavljeni so v slovenskem, hrvaškem in srbskem jeziku. Del prispevkov obravnava nastanek in značilnosti zakona (Ilešič, Brus, Nikolić). Največ prispevkov je namenjenih različnim vidikom pogodbenega prava (Grilc, Đurđević, Josipović, Možina, Nikšić, Petrović-Tomić). Prispevki s področja nepogodbenega pogodbenega prava predstavljajo razvojne tendence po posameznih državah na področju odškodninskega prava (Baretić, Bergant-Rakočević, Karanikić-Mirić). Preostali prispevki obravnavajo pravo neupravičene obogatitve (Lutman), razvoj obligacijskega prava v Sloveniji izven Obligacijskega zakonika (Juhart) in spremembe subjektov v obligacijskem razmerju (Tešić).
Knjiga bo našla bralce v strokovni javnosti na celotnem področju nekdanje Jugoslavije, saj obligacijsko pravo še vedno v bistvenem delu temelji na ZOR. Avtorji na splošno ugotavljajo, da je zakon pomenil za tiste čase sodoben predpis, ki je svojo kakovost dokazal v štirih desetletjih uporabe oziroma vpliva. Ob tem pa opozarjajo tudi na nekatere pomanjkljivosti ter na vmesni razvoj in spremembe obligacijskega prava, v zadnjem času zlasti na podlagi prava EU.
Knjigo lahko naročite pri inštitutu ali jo kupite v Knjigarni Pravna.